CECHY PROBIERCZE
CECHY PROBIERCZE

CZYM JEST CECHA PROBIERCZA?

Z pewnością nie raz widziałaś mały symbol znajdujący się na wyrobach jubilerskich. Takie znaki stosujemy, ponieważ w Polsce obowiązuje tak zwane prawo probiercze. Obowiązują przepisy, zgodnie z którymi podmioty zajmujące się wprowadzaniem do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wyrobów jubilerskich wykonanych z metali szlachetnych, są zobligowane do badania oraz cechowania takich produktów we właściwym organie administracji, którym jest Główny Urząd Miar. Jest on reprezentowany przez Okręgowe Urzędy Miar, które mają siedzibę w dziesięciu polskich miastach i zasięgiem swojego działania obejmują obszary wskazanych województw lub ich części.
 
Warto zaznaczyć, że obowiązek cechowania nie dotyczy biżuterii każdego typu. Wyjątek stanowią wyroby, w których masa części wykonanych ze stopu metali szlachetnych jest mniejsza niż 1 gram (w przypadku platyny i złota) oraz 5 gramów (jeśli chodzi o srebro).
 
Cechą probierczą nazywa się chroniony prawnie, ustawowo ustalony znak urzędowy wskazujący na to, jaka zawartość czystego metalu szlachetnego występuje w stopie, z którego wytworzono dany wyrób jubilerski. Zasada ta dotyczy nawet sztućców. Takie oznaczenie potwierdza zawartość metalu szlachetnego w konkretnym wyrobie. Świadczy o jego autentyczności oraz stanowi gwarancję przebadania go pod tym kątem przez odpowiednie organy. Jest to bowiem nic innego, jak graficzny wynik takich badań, który jest bezpośrednio udostępniony wszystkim użytkownikom biżuterii poprzez wygrawerowanie go na produkcie.
 
Wyróżnia się następujące rodzaje cech probierczych: podstawowa, dodatkowa, pomocnicza oraz główna. Zawsze składają się one z trzech elementów – symbolu graficznego, cyfr oraz liter.
 
Jakich informacji dostarcza cecha probiercza? Jak odczytywać symbole?
 
Cecha probiercza złożona jest: z symbolu graficznego, cyfr oraz liter. Odpowiednio oznaczenia określają: metal szlachetny, z którego wykonano biżuterię, próbę oraz symbol Urzędu Probierczego:
 
SYMBOLE W CECHACH PROBIERCZYCH:
 
*głowa rycerza oznacza biżuterię ze złota
*głowa kobiety oznacza biżuterię ze srebra
*głowa konia oznacza biżuterię z platyny
*głowa psa oznacza biżuterię z palladu
 
LICZBY W CECHACH PROBIERCZYCH:
 
0 - próba 999 - 99,9% złota 24 karaty
1 - próba 960 - 96,0% złota 23k
2 - próba 750 - 75% złota 18k
3 - próba 585 - 58,5% złota 14k
4 - próba 500- 50% złota 12k
5 - próba 375 - 37,5% złota 9k
6 - próba 333- 33,3% złota 8k
 
Próby srebra:
próba 925 zawiera 92,5% czystego srebra
próba 875 zawiera 87,5% czystego srebra
próba 830 zawiera 83,0% czystego srebra
próba 800 zawiera 80,0% czystego srebra
 
LITERY W CECHACH PROBIERCZYCH:
 
B - Bydgoszcz
G - Gdańsk
H - Chorzów
K - Kraków
Ł - Łódź
P - Poznań
W - Warszawa
V - Wrocław
Z - Częstochowa
 
Procedurze cechowania  nie podlegają wyroby srebrne lżejsze niż 5g oraz złote lub platynowe poniżej 1g. Istnieją wyjątki kiedy masa biżuterii przekracza powyższe limity, jednak wybicie cechy mogłoby uszkodzić wyrób. Wtedy również rezygnuje się ze znaków probierczych. W takich przypadkach do biżuterii dołącza się specjalny certyfikat potwierdzający jakość wyrobu jubilerskiego.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl